Do kthehem ne shtepi!

Do kthehem në shtëpi. Në një kasolle prej druri që ndodhet në qytetin e babagjyshit. Bën gjithmonë ftohtë. Nuk është në polin e veriut. Ka drerë por ata nuk fluturojnë. Advertisements

E dashur F!

  Tani që po të shkruaj jam gjysmështrirë në shtratin e motrës, sepse pranë tij ka një prizë ku mund të marrë energji kompjuteri im i vogël sa një bllok shënimesh. Derën e jashtme e kam lënë hapur, sepse këtu ku banoj unë, në katin e tretë të një pallati afro 40-vjeçar, nuk ka kondicioner…

Besart Tafaj:Frymëzimi im është Gjergj Fishta!

Në intervistën e radhës jemi më një djalosh të ri 24-vjecar i cili ka shkruar librin e tij të parë me poezi,Besart Tafaj.Kontaktet e para të lidhura me shkrimet e bukura dhe të ndjera ai i ka krijuar në moshë fare të vogël,kur ishte ende në 9-vjecare ku dhe ka fituar konkursin e poezsë si…

Leter mikes se vjeter…

E dashura ime ,sot mora kurajen te te shkruaja.Sdi sa here e kam grisur kete leter ne dileme nese duhet apo jo.Skam fytyre te te dal perpara, as te te buzeqesh me ato dy sy qe dikur I adhuroje shumë. Ndjej kaq shume sa pernjeheresh dua te ti them ,por mekem,mekem mes fjaleve te mia…

Zjarr ne biblioteken Kombetare

Një zjarr ka përfshirë ditën e sotme katin e nëndheshëm të Bibliotekës Kombëtare si pasojë e të cilit janë djegur disa dokumente të vjetra. Mësohet se kanë mbetur të lënduar dy zjarrfikës dhe një punonjës në bibliotekë i identifikuar si Arjan Ceci, të cilët janë asfiksuar nga tymi por fatmirësisht ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Biblioteka Qytet Studentit një pasuri me 9 mijë libra!

Qytet student ka një bibliotekë shumë të pasur pasi gjithsej në të numërohen 9 mijë e 166 libra.Koleksione të pafundme të ndara në rafte sipas fushave të caktuara përbëjnë pasurinë e kësaj biblioteke thotë përgjegjesja e bibliotekës..Në bibliotekë mund të gjesh libra që nga filozofia,psikologjia,letërsia,historia,shkencat e tjera etj.Librat janë të aksesueshëm nga të gjithë studentët…