Zjarr ne biblioteken Kombetare

Një zjarr ka përfshirë ditën e sotme katin e nëndheshëm të Bibliotekës Kombëtare si pasojë e të cilit janë djegur disa dokumente të vjetra. Mësohet se kanë mbetur të lënduar dy zjarrfikës dhe një punonjës në bibliotekë i identifikuar si Arjan Ceci, të cilët janë asfiksuar nga tymi por fatmirësisht ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Personalitete të jetës publike flasin për Dritëro Agollin!

Në ditën e humbjes së legjendës së letrave shqipe Dritëro Agolli të shumtë ishin njerëzit të njohur e të panjohur që shprehën keqardhjen e tyre për humbjen e tij.Miq,të afërm,shkrimtarë kolegë dhe njerëz që e kanë adhuruar në distancë nga shkrimet e tij shprehën dhimbjen për largimin nga jeta të Agollit.Të Tillë ishin Ismail Kadare,Rexhep…

Nderron jete Dritero Agolli!

“Ketu s’do jesh,do jesh larguar ,në tokë i tretur si të tjerë ,në kafenenë e preferuar nuk do të shohin më”-këto janë disa nga vargjet më të ndjera të Dritero Agolli i cili ndërroi jetë dje. Ai është shuarnë moshën 85-vjecare nga një sëmundje në mushkëri. Autori legjendë më poezitë e tij ka ndërruar jetë në spitalin…