Biblioteka Qytet Studentit një pasuri me 9 mijë libra!

Qytet student ka një bibliotekë shumë të pasur pasi gjithsej në të numërohen 9 mijë e 166 libra.Koleksione të pafundme të ndara në rafte sipas fushave të caktuara përbëjnë pasurinë e kësaj bib16880615_1768754706777160_1918328738_olioteke thotë përgjegjesja e bibliotekës..Në bibliotekë mund të gjesh libra që nga
filozofia,psikologjia,letërsia,historia,shkencat e tjera etj.Librat janë të aksesueshëm nga të gjithë studentët të cilët janë të rregjistruar në këtë qytet Brenda qytetit.

Reth 500 studentë janë aktualisht të antarsuar në Bibliotekë pasi lehtësirat që të ofrohen janë të shumta.Librat janë të aksesueshëm në cdo kohë,mund të merren edhe deri në dhomat e godinave të konvikteve dhe mund të mbahet për
disa ditë për aq kohë sa student e ka të nevojshëm për ta përdorur.

Pasurimi i bibliotekës bëhet nga autorë përkthyes të cilët vinë dhe promovojnë librat e tyre aty por edhe nga vetë studentët,Ahmet 16879979_1768754586777172_1354978998_o
Dursun me librin
e tij ‘Pena e Gardianit’,Edvin Cami me një përkthim të tij.Student
e të cilat kanë botuar librat e tyre të para Klea Shkurti,Eva Rako vajza me talent dhe pasion për letërsinë të cilat kanë promovuar librat e tyre në bibliotekën e qytet studentit  duke lënë si fond edhe librat në të.

Bashkëpunimet me shtëpitë botuese kanë qenë të shumta si Toena,Dituria të cilat e kanë pasuruar bibliotekën me botime të reja por edhe
mbajtja e panaireve të përbashkëta të librit ka sjellë interesim më të madh të stdentëve ndaj librave dhe bibliotekës.Nga viti në vit numri i librave të shtuar në këtë bibliotekë ka ardhur duke u rritur.Ajo cka konsiderohet një pasuri e veçantë në bibliotekë janë librat e veçantë,të shtrenjtë që jo cdo kush mund ti ketë,fjalorët e ndryshëm,metodika nga të gjitha fushat.16931141_1768754553443842_582486620_o

Biblioteka nuk ka shumë libra të vjetër pasi romanet më të vjetë
r datojnë që nga vitet ’70-’80 por pavarsisht kësaj vlera e bibliotekës  mbetet aty.Përsa i përket ndryshimeve dixhitale të fundit që shumë biblioteka kan ndërmarr si biblioteka kombëtare në vend,kjo bibliotekë e sheh pak të ngadalë këtë proces pasi gjykohet se do kohë dhe shpenzimet janë shumë të mëdha.

Biblioteka e qytet studentit mbetet një ndër vatrat më të dashura të librit duke qënë shumë pranë studentëve dhe nevojave të tyre më shumë se kushdo tjetër.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s